Nordic walking

Něco málo o historii Nordic walkingu.

Proč vlastně začít s Nordic walkingem?

Pro budoucí nadšence je určitě důležité, že tento krásný sport můžete provozovat po celý rok. N-W nemá věkové, nebo jiné omezení. Dokonce lze N-W využívat jak v letním období, tak nám nemusí vadit ani napadaný sníh či led. N-W lze jednoduše přizpůsobit vašemu výkonu a prostředí. Z klasické chůze se tak stává vysoce účinný trénink, který ke své činnosti využívá cca od 600 svalů (cca 90 % všech svalů v těle). Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se lze dlouhou dobu cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká (40-46%).

Nordic walking (dále jen N-W) v překladu "severská chůze" je běžná chůze, nebo běh se speciálními hůlkami. Kolébkou tohoto druhu sportu je Finsko, poté se rozšířil po celé Skandinávii, dále do střední a jižní Evropy. V Česku jsme se dočkali, až v roce 2004. N-W byl vyvinut pro letní přípravu běžců na lyžích (běžkování). Po čase byly "hůlky" velice hojně využívány při chození a tréninků v horách. Dneska se N-W hojně využívá i rekreačně a čím dál více potkáváme staré lidi s hůlkami, jak kráčejí po ulicích.

Jako každý sport i N-W má své zdravotní výhody

Srdce:


1) Zvyšuje aerobní výdrž
2) Zvyšuje krevní viskozitu
3) Zlepšuje srdeční činnost
4) Reguluje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh

Dýchání:


1) Dýchání je intenzivnější, čistí se plíce, zlepšuje se okysličování organismu
2) Lepším dýcháním se zlepšuje práce svalů. Kladně působí proti astmatu a při chronické bronchitidě.

Regulace váhy:


1) Vyšší kalorická spotřeba, než při klasické chůzi (přibližně o 25-35%).
2) Vhodné pro lidi s nadváhou, protože šetří bederní a kolenní klouby.

Svaly:


1) Trénink svalů na rukou, zádech a samozřejmě dolních končetin souběžně.
2) Posílení ramenního pletence
3) Stabilizace a aktivizace hlubokého svalového systému (core).
4) Může pomoct od bolesti zad a hlavy (uvolňuje zádové a krční svaly)

Psychika:


1) Vaše nálada se zlepší, protože pohyb odbourává stres
2) Chůze ve skupině je zábavná.
3) Pobyt v přírodě je odpočinkový, psychická pohoda se dostaví brzy

Jak začít?

No jako první je potřeba si pořídit N-W hole. Při výběru hole je velice důležitý faktor délka holí. Pro začátečníky má být délka rovna výšce postavy v cm krát 0,66 (180 * 0,66 = 118,8cm). Další velice důležitá věc je kvalitní obuv. Na obuvi by člověk určitě neměl šetřit a rozhodně zajít do nějakého kvalitního sportu, kde vám pomůžou s výběrem boty pro vaše potřeby. Není nutné kupovat boty za 4000kč a více. Je nutné, abyste si chůzí vychutnali, což by vám nevhodné boty mohli pěkně znepříjemnit.
Pokud je váš cíl hubnout je nutné kontrolovat správnou tepovou frekvenci. K tomu nám velice dobře poslouží nějaký ten ukazatel tepové frekvence.

Nyní se konečně podíváme na techniku.

Nečekejte nějaké extra těžké přípravy, nebo hodiny tréningu. Zkuste se rozejít bez hůlek, aniž byste zasahovali do svého přirozeného pohybu. Myslím, že velká většina z vás má aspoň minimální křížený pohyb ruky a nohy. Tedy když je pohyb levé nohy směrem vpřed (krok), pohybuje s ní i pravá ruka a obráceně.

A nyní si vezměte hůlky a jen pohyb ruky mírně přeženete, abyste konec hůlky položili před tělo a mohli se opřít. Důležité je pevné uchycení hole a nebát se o hůlku opřít (zapojí se tím nejvíce svalu). Trup těla by se měl při chůzi mírně vychýlit dopředu (představte si chůzi proti větru), tělo držte vzpřímené, boky otáčejte směrem dopředu. Paže jsou velice blízko těla.

Zde si popíšeme další techniky, které můžeme provádět.
a)

Zdravotní technika

(Ekonomická technika pro delší vzdálenosti)

Popis:


Paže natažené podél těla, pravidelné uvolnění úchopu hole v pozici "za zády", postava je vzpřímená, středně dlouhé až dlouhé kroky. Střední tempo, lehký pohyb.

b)

Fitness technika:

(vysoká kalorická spotřeba)

Popis:


Paže natažené podél těla, vzpřímené držení těla, možný lehký předklon. Práce pažemi a holemi je důsledná, dlouhý švih, dlaně svírají hůl, za zády se rozevřou. Důležitá je veliký rozsah švihu. Obrácená rotace boků proti ramenům. Aktivní chůze rychlé přenášení těžiště. Uvědomujte si odraz přední nohy.

c)

Výkonnostní technika:

(individuální zaměření na tréninkové schopnosti)

Popis:


Základy vycházejí z Fitness techniky, veliký rozsah pohybů, intenzivní práce s holemi, jejímž důsledkem je vypínání svalů na končetinách, delší hole (+5 až 10 cm) pro intenzivnější cvičení, alternativní práce s holemi.

Kdybyste si chtěli vyzkoušet skupinový trénink pod mým vedením koukněte ZDE

Jsi na váškách a máš nějaký dotaz? Napiš mi